Ieradumi – kā tos mainīt?

Ieradumi.Vārds, ko mēs dzirdam ar vien biežāk, un ar vien biežāk sākam aizdomāties par to.Kas tas ir un no kurienes tas rodas?

No mūsu ieradumiem sastāv mūsu ikdiena. Ieradumi nav tikai tas, ko mēs daram, bet arī tas, ko nodomājam, kad pirmo reizi no rīta atveram acis. Tā ir mūsu pierastā rīcība, doma – var teikt, mēs savus ieradumus piekopjam pat neapzināti. Mūsu prāts šo rīcību neapspriež, mēs to vienkārši daram, jo tas mums šķiet pašsaprotami un automātiski.Savus esošos ieradumus mēs esam sev nokopējuši no mums autoritārām personām, piemēram, mammas, skolotājiem un citiem, mums svarīgiem cilvēkiem. Nokopējam jau gatavu scenāriju.Pavisam vienkāršs un ikdienišķs scenārijs. Konflikts ar mīļoto – Tu esi aizvainota, neapmierināta. Jautājums ir kā Tu viņam šo savu neapmierinātību pasniedz – vai ’zāģē’, vai pasniedz to patiesāk, mīļāk.. šis arī ir ieradums. Ieradums, kurš mums ir aizgūts no mums autoritārām personām.

Viena un tā pati situācija – bet var gūt divus dažādus iznākumus!


Ir patiesi laba sajūta, zinot ka varam mainīt dzīves situāciju iznākumus pamainot vien savus ieradumus.Kā tad nomainīt tos vecos ieradumus, kas tikai traucē mūsu ikdienā?

Vispirms apzinies savus vecos ieradumus, tad ieraugi likumsakarības, kas ir Tavs vecais ieradums, kad Tu to piekop, kas to izraisa. Tātad, meklē likumsakarības!Nākamais solis ir apzināties, ka tas ieradums neesi Tu pati.Mēs tik bieži sevi asociējam ar kādu no saviem ieradumiem. Ilgus gadus piekopjot kādu savu ieradumu mēs kādā brīdī sākam tam ticēt – ka, nu lūk, tāda nu es esmu. Šī, ja var tā teikt, muļķība ir aplama – tie ir tikai ieradumi, kurus Tu pati, ar savu apzinātu darbu, vari mainīt.Pieņem iekšēju lēmumu! Lēmumu ar neapgāžamu pārliecību un ticību, ka vēlies radīt jaunu ieradumu, lai prātam ir absolūti skaidrs, kāpēc to darīt.Lai sagatavotu sevi nākamajam solim, nepieciešams būt ļoti motivētai un ar skaidru vīziju, kāpēc man nepieciešams šis jaunais ieradums. Ir jāizdara izvēle, vai atstāsi veco ieradumu, kas Tev liek justies komfortabli, silti, varbūt ne vienmēr ērti, bet pierasti gan. Vai tomēr izrauties ārā no ierastā, mazliet pielikt klāt savu piepūli, enerģiju un laiku, lai tavā dzīvē rastos pozitīvas izmaiņas.Kad esi jau motivēta, novēro sevi un savas domas.Seko līdzi katrai savai domai, rīcībai, lai spētu noķert to brīdi, kurā Tu vēl dari lietas pa vecam, kad Tu rīkojies automātiski. Tev savu automātisko rīcību ir jāizvelk apzināšanās līmenī, Tev tā jānoķer un jāsaprot.Dažreiz sanāks pamanīt tikai tad, kad jau būsi izdarījusi pa vecam – bet nekas, nekas – ELPO.Piefiksē situāciju un pēc tam savā prātā izspēlē šo situāciju vēlreiz, bet jau ar jauno ieradumu, jau ar jauno rīcību, kādu vēlies ieviest savā ikdienā.Esi mīloša pret sevi, ļauj sev kļūdīties un mācīties no savām kļūdām – izbaudi mācīšanās procesu un esi savs lielākais atbalsts. Paslavē sevi arī par mazajām lietām, arī tad ja esi pamanījusi, ka atkal esi rīkojusies pa vecam. Samīļo sevi un esi saprotoša pret sevi.Bieži vien šis ir tas vājais punkts, kur viss mēdz apstāties. Starp citu arī šis ir viens no mūsu vecajiem ieradumiem – sevis ‘močīšana’ par to, ka – re, re, atkal kļūdījos! ŠIS IR ĻOTI BŪTISKS MOMENTS. MĒĢINI VĒLREIZ UN VĒLREIZ! TICI SEV! Atceries, ka Tavs vecais ieradums ir radies un trenēts jau ilgus gadus – tas ir dzīvojis ar Tevi n-tos mēnešus, nedēļas un dienas, tāpēc uzslavē sevi par to, ka esi apņēmības pilna labot savus vecos ieradumus un mainīt savu ikdienu un dzīvi!Negaidi no sevis to, ka vienā dienā Tu izmainīsi sevi visu – sākumā šīs pārmaiņas prasīs Tavu ieguldījumu, uzmanību un enerģiju. Tavu resursu!Nākamais solis jau ir konkrēta darbība.Varbūt, ka Tev palīdzētu špikerīša izveide. Špikerītis, kurā jau ir rakstīts tas, ko gribi ieviest savā ikdienā un pie kāda rezultāta jaunais ieradums Tevi novedīs. Šī lapiņa kalpo par atgādinājumu prātam.Prātam ir jābūt ļoti skaidram, ko darīt nākamo, lai neveidojas apmulsuma brīdis, jo šajā apmulsuma brīdī prāts izvēlēsies vieglāko, pašsaprotamāko risinājumu, kas būtu šis vecais ieradums.

Interesējoties, lasot par ieradumu maiņu nereti arī pieliek klāt dienu skaitu – cik tad dienas nepieciešamas, ieraduma nostiprināšanai? Vai vispār ir tāds konkrēts dienu skaits?

Ir daudz un dažādas teorijas par ieradumu nostiprināšanu ikdienā un dzīvē, bet es uz to neorientējos. Ja ir motivācija, tad dienu skaitam nav nozīmes. Pavisam vienkārši – ir motivācija, ir rezultāts!


Bet ir dienas, kad motivācija negribot nolaižas, parādās slinkums un arī frāze, ‘rītā gan izdarīšu!’, lai gan ‘rītdiena’ nekad nepienāk. Kā tad tikt galā ar sevi?

Šādā brīdī pirmais uz ko jāvērš uzmanība ir motivācija – atgādini sev, kāpēc vēlies ieviest jauno ieradumu savā dzīvē (šeit noder ‘špikerītis’).Ja piezogas slinkums, vai frāze ‘šodien negribu’, tas nozīmē tikai to, ka trūkst motivācijas. Atgādini sev savu motivāciju, iedvesmo sevi!Mēs ar draudzenēm visu gadu, vienreiz nedēļā dodamies peldēt un tas vienmēr kādā brīdī kļūst izaicinoši.Galīgi nav patīkami celties 7:00 no rīta, ziemā, tumsā, braukt uz ezeru, lauzt ledu, lai nopeldētos aukstā ūdenī. Mirklī, kad māc šaubas, es zvanu vienai no meitenēm un jautāju – ‘Kāpēc mēs to darām?’, un man nekavējoties tiek atgādināta un sniegta motivācija un papildus es vēl tieku iedvesmota!Galvenais no visa mācīšanās, sevis iedvesmošanas, motivēšanas procesa ir noķert baudu!Lai skaisti!Kā praktizēt ieradumu maiņu, kā apgūt sievišķīgus trikus, kas dod iespēju vairot ģimenes labklājību un daudz ko citu var apgūt Dzīves Mākslas Akadēmijas jaunajā nodarbību ciklā – IEDVESMOJOŠĀS MŪZAS PRAKSESMūzas prakses ir dzīvs organisms! Uz katru jaunu grupu nāk sievietes ar pavisam citādākiem jautājumiem un citādākām vēlmēm, tāpēc kursa programma nav akmenī kalta. Es pielāgojos, saplūstu vienā organismā un uz priekšu, daram! Kursa meitenes ir atbalsta grupa ieraduma maiņai. Meitenēm piedāvāju izveidot šo individuālo ‘špikerīti’ un iziet lomu spēles, lai jau izspēlētu jauno ieradumu dzīvē. Mūzas prakses ir dzīvā spēle!Kurss bāzējās šādi – apzināmies vecos ieradumus, ieraugam – kāds tad ir iznākums ‘darot pa vecam’, savācam jaunu motivāciju veidot jaunus ieradumus un strādājam pie tā, lai tos ieviestu savā ikdienā. Uz tikšanos!


Mīlestībā un pateicībā,

Mūza Anna

Recent Posts

See All