“Kā audzināt dēlu, lai ieliktu labus pamatus topošajā vīrietī?” – Atbild Dimantra Antra

Aina jautā:  “Kā veselīgi izaudzināt dēlu? Es un draugs neesam precējušies, bet kopīgi audzinām dēliņu un plānojam par labas skolas izvēli un sporta nodarbību apmeklēšanu. Kas būtu būtiskākais, lai ieliktu labus pamatus topošajā vīrietī? Lai viņš izaugtu gudrs, laimīgs, patstāvīgs, vīrišķīgs, veiksmīgs un bagāts dēls? Jau iepriekš paldies!”


Atbild Dimantra Antra: “Apsveicu, Aina, Jūs ar ļoti apzinātu attieksmi pret dēla audzināšanu. Bet jūs jau zināt, ka bērnus mēs nevaram audzināt, izaudzināt. Viņi to dara paši. Bet tas, ko mēs darām – rādām piemēru ar savu rīcību. Mazi bērni kopē savus vecākus līdz tam laikam, kad viņu dzīvēs parādās jau citi kopējamie objekti. Un šīs kopēšanas veids ir vislabākais, ja jūs ar savu piemēru rādāt, kas jums patīk. Bērns kopē visu. Viņš nešķiro, kas ir labs un kas slikts. Viņš kopē pilnīgi visu caur praktisku eksperimentu ar savu darbību no jūsu piemēra. Šajā eksperimentā jums ir jāparāda, kas ir labs un kas nē, kādu guvumu dod šis lēmums vai darbība vai arī kādu sliktus rezultātus dod šī darbība.

Bērns ir ļoti gurds un apķērīgs. Viņš ir ļoti elastīgs. Tādēļ bērns ļoti ātri uzķers, kāda viņa uzvedība nesīs viņam pašam vēlamos rezultātus. Nevis vecākiem, bet sev pašam vēlamos rezultātus. Piemēram, bērns grib uzmanību. Viņš meklēs veidus, kā šo uzmanību atrast. Gadījumā, kad bērns spēlējas klusiņām un vecāki viņam nepievērš uzmanību, viņš saprot, ka šāda uzvedība, spēlējoties viņam, nepalīdz iegūt vecāku uzmanību. Tad bērns sāk kaut ko plēst, sist vai klaigāt, un šādos brīžos vecāki viņam pievēršas. Tas nozīmē, ka pēc kāda laika izveidosies šāds uzvedības modelis.

Bērnam ļoti vajadzīga vecāku uzmanība. Tādēļ viņiem vajadzētu ļoti apzināti skatīties uz to, kad bērnam tiek veltīta uzmanība. Kad bērnu slavē, kad kritizē, kā viņi bērna uzvedību veicina ar savu piemēru un uzmanības, mīlestības došanu. Ļoti labi, ka Ainai ir blakus vīrietis, no kura dēls varēs nokopēt vīrieša piemēru, jo to izdarīt dēls varēs tikai no Ainas autoritatīviem vīriešiem. Ainas vīrietis būs tieši tas vistuvākais vīrietis, kuru viņas dēls kopēs. Tiks nokopēts gan labais, gan sliktais. Bet caur dēla uzvedību var redzēt to, ko viņi kā vecāki dara, bet paši nepamana. Tādēļ paldies, Jums Aina, ka Jūs tik apzināti veicināt sava dēla izaugsmi par vīrieti!“