“Vīrs bieži aizsēžas ar draugiem un iedzer. Ko darīt?” – Atbild Dimantra Antra

“Kā reaģēt un kā rīkoties, ja vīrietis saka, ka aizies ar draugiem noskatīties sporta spēli (reizēm arī pasakot laiku cikos būs atpakaļ), bet pārnāk mājās ilgi pēc sporta spēles beigām un sadzēries. Sieviete tikmēr ar mazu bērnu gaida mājās. Agrāk solīja, ka tā vairs nedarīs, bet tagad tik ļoti bieži strīdamies, ka vairs neko nesola.”


Atbild Dimantra Antra: “Situācija nepavisam nav vienkārša. Pēc izklāstītā stāsta saprotu, ka vīra dotie solījumi nestrādā un vīrs atklāti demonstrē, ka viņam draugi ir interesantāki nekā ģimenes dzīve un viņa sieva. Vīrietim nav tāda instinkta, kāds piemīt mātei. Viņam nav arī tēva instinkta. Atbildību viņš uzņemas kultūras, audzināšanas un citu iemeslu vadīts. Iemesls var būt arī mīlestība. Bet vīrietim instinktu līmenī attiecībā pret bērniem nav tādas pat sajūtas, kādas tās ir mātei. Un līdz ar to var būt tā, ka vīrietis nemaz neizjūt pienākumu pret bērnu un bērna māti.

Acīmredzot sievietei līdz šim nav izdevies iedvesmot vīrieti uzņemties atbildību par viņu un bērnu. Iespējams, ka sieviete ir tik ļoti aizrāvusies ar bērnu, ka nepietiek spēka, mīlestības un iedvesmas vīrietim, pēc kā vīrietis ilgojas mājās. Kādēļ viņš pārnāk iedzēris un vēlāk nekā ir solījis? Viņš vēlas pagarināt to laiku, kurā jūtas labi. Un iedzēris, viņš, iespējams, atnāk tādēļ, ka tā viņam ir vieglāk pārnākt mājās.

Alkohola lietošana vienmēr ir mazvērtības kompleksa pazīme, kuru pietušē ar aptumšotu saprātu. Lai gan vīrietis zina, ka tādēļ būs strīdi un skandāli, viņš meklē jaunus iemeslus, lai tiktu ārpus mājas. Tādēļ sievietei ir jārada gan atmosfēra mājās, gan sajūsma par vīrieti, lai viņam sāktu patikt būt mājās. Vēl papildus tam sievietei būtu jābūt ļoti interesantai vīrietim. Tik interesantai, lai vīram, esot kopā ar sievu, viņš justos daudz labāk pavadījis savu laiku nekā to var izdarīt, esot ar draugiem. Tas ir liels sievietes darbs panākt šo stāvokli, kurā viņa ieinteresē vīrieti vairāk nekā to izdara viņa draugi. Būtībā kopā ar draugiem vīrietis aizmirstās no ikdienas problēmām un notikumiem. Sievai jāveic liels darbs ar sevi, saviem ieradumiem un “pārņemtību” ar bērnu. Viņai jāatceras, ka prieka rūpju lokā ir tas, ka vīrietim ar viņu ir interesanti. Un arī tas, lai viņš ir atbildīgs par savu ģimeni.

Katra situācija ir jāskata individuāli. Uz šo situāciju izteicu tos iemeslus, kas globāli varētu kalpot par iemesliem mājās nebūšanai, iedzeršanai. Jāatzīmē, ka draugi ir svarīgi, bet tikpat svarīgi ir tas, ko draugi dara kopā un tas bieži vien ir atkarīgs no tā, uz ko viņus iedvesmo sieviete. Kādi ir vīrieša draugi, kāda ir vīrieša nodarbošanās. Uz to iedvesmo sieviete. Tas ir kopdarbs.

Pastāv iespēja mainīt draugus vai mainīt nodarbes, kā draugi pavada laiku kopā. Svarīgi ir tas, ka uz to iedvesmo sieviete. Kā viņa to var izdarīt? Tas ir liels mākslasdarbs, kas saucas sievišķās mākslas un tas nebūt nav vienkārši.

Pastāstīšu, kā līdzīgā situācijā rīkojās kāda sieviete. Viņai attiecībās ar vīrieti nebija bērna, bet situācija bija ļoti līdzīga, jo vīrietis daudz laika pavadīja kopā ar draugiem, bieži pārnāca mājas vēlu un mēdza būt iedzēris. Bija pienācis vakars. Vīrs bija sazvanījies ar draugiem un plānoja doties pavadīt ar viņiem laiku. Sievietes rīcība un uzvedība šoreiz pilnībā atšķīrās no ierastā. Viņa uzvilka skaistu kleitu un sāka koķeti rotaļāties ar vīru, smiekliem skanot. Tas nostrādāja, un vīrs vairs nevēlējās doties ar draugiem naksnīgajās izklaidēs.

Turpinot jautājuma otro daļu, par strīdiem un nesolīšanu. Vajadzētu rīkoties pretēji tam, kā sieviete dara. Tam ir vajadzīgs spēks un entuziasms. Tajos brīžos, kad vīrs ir izdarījis kaut ko labu, tajos brīžos, kad vīrs ir mājās, sievietei jārada atmosfēra ar slavēšanu, komplimentiem, iedvesmošanu un godināšanu tā, lai vīram patīk būt mājās. Ar patīk vien nepietiks. Bet vajadzētu mainīt uzsvaru, jo ar strīdiem nav iespējams mainīt situāciju. Ar strīdiem var vienīgi izgāzt emocijas un tajos brīžos, kad vīrietim sakrājas šīs negatīvās emocijas, viņa sieva viņam sāk šķist “negaršīga”, un viņš nevēlas censties. Sievietei vajag parādīt, cik garšīga, skaista un iekārojama viņa ir. Lai vīrietim ir prieks pacensties un tajos brīžos, kad viņš cenšas, sieviete var viņu apbalvot. Ja arī strīdi gadās, tad nevainot sevi tajos. Bet apzināties, kas ir tas, kas vīrieti iedvesmos mainīties.

Sievietei ir jāzina tas, ka viņai ir spēja ietekmēt vīrieša izvēli. Ar vīrieti nevar būt kā ar mazu bērnu, kad tu viņam liec kaut ko darīt. Tādā situācijā viņš neko nedarīs, viņš atkal kļūs par mazu bērnu, kuram kaut ko liek darīt. Tādēļ svarīgs ir veids, kā stimulēt, motivēt un iedvesmot viņu rīkoties un censties ģimenes dēļ. Brīžos, kad sieviete ir kopā ar vīrieti, viņai savas emocijas ir jābūt izlādējušai fiziskās aktivitātēs iepriekš, un šajā brīdī mērķtiecīgi jāved uz apzinātu lēmuma uzņemšanos mājās.”